От 9 до 13 октомври, безплатно в цялата страна
Снимка: Shutterstock
270 дерматолози от цялата страна ще преглеждат безплатно пациенти с акне в дните от 9 до 13 октомври.
Инициативата #ЗаедноСме на Bioderma слага акцент върху кожното заболяване, което мъчи всеки тийнейджър.
То понижава самочувствието, потиска подрастващите, а несръчните им опити да се избавят от пъпките възможно най-бързо, влошава състоянието и понякога оставя за цял живот трайни следи по лицето.
„Близо 90 на сто от младежите на възраст 13-24 години са засегнати от акне в различна степен, но едва 10-15 на сто от тях търсят помощ от лекар“, каза психоложката Яна Алексиева, от Асоциация „Родители“ по време на пресконференция, която събра водещи дерматолози за старта на образователна кампания.
Снимка: авторът
По време на безплатните прегледи за акне, всеки може да потърси консултация и съвет в най-близкия медицински център в страната. Списък с дерматолозите, които ще приемат, е публикуван на сайта на Bioderma.
Единственото условие младежите да бъдат прегледани безплатно в рамките на кампанията, е да си запишат предварително час.
„Акнето не е инфекциозно заболяване, а възпалително. „Хормоните“ не са единствените виновници - много фактори му влияят и затова иска компетентно лечение от дерматолог, не от козметички, от фризьорки и знахари. Мит е, че минава от самосебе си“, каза доц. Гриша Матеев, председател на Българското дерматологично дружество.
Подведени от реклами за бързо изчистване на кожата от пъпките, младежите често сами влошават състоянието си. И вместо да търсят помощ от лекар, четат в интернет и прилагат съвети от форумите. Резултатът е, че по лицето им остават дълбоки и трайни следи. А заличаването им и изглаждането на кожата налага скъпо и продължително лечение, обясни дерматологът д-р Петьо Брезоев.
Най-популярните митове за акнето
1. Минава от самосебе си.
Не е вярно. не минава само, а иска лечение.
2. Може да мине и за няколко дни.
Няма магическо средство, което го изчиства за 1 ден, нито дори за една седмица. Лечението иска търпение и продължава от 3 до 6 месеца в зависимост от тежестта му.
Снимка: Guliver / iStock
3. Ако изчистим гнойта, завяхват бързо.
Изстискването на пъпките носи само вреда. То травмира меките тъкани на лицето и разнася и задълбочава инфекцията.
4. Спиртът и сапунът ги прегарят.
Мазането със спирт, руско или виетнамско чудо – не помага.
Агресивното миене със сапун и търкането с кисе, препоръчвано от баби, също вреди на кожата, защото я изсушава.
5. Слънцето лекува.
Слънцето и солената вода временно подобряват състоянието, но след връщане от море, пъпките пламват с нова сила, защото мастните жлези допълнително се запушват. Затова трябва да се използват слънцезащитени кремове.
Стресът, менструационният цикъл, цигарите, лошата храна и евтината козметика влошават състоянието на пъпките.
„Ако един лекар не отдели 20 минути, за да говори с тийнейджъра и неговите родители, ако те нямат търпение да изчакат 20 дни , за да видят първите резултати от предписаното лечение, е по-добре да не го започват.
Акнето не може да мине за 1-2 дни. Иска продължително лечение поне 3-6 месеца. Ако младежът има само черни точки и единични пъпки, това е най-леката форма, която при правилен подход се повлиява най-бързо. В останалите случаи лечението е по-продължително и не трябва да се отлага“, съветва доц. Матеев.
Веселина Мончева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари